TURUN JÄÄKIEKKOTUOMARIT RY jakaa vuosittain ansioituneille jäsenilleen seuraavia huomionosoituksia

NIKKEN PYTTY
NIKKEN PYTTY on perustettu vaalimaan Nikolai Tjurinin muistoa
Nikken Pytty voidaan vuosittain ansioituneelle yhdistyksen jäsenelle. Pytty voidaan myöntää vain kerran kullekin jäsenelle.
Saajan nimi kaiverretaan pytyn jalustaan. Saajalle jää pienoismalli muistoksi.
Pytty on ikuisesti kiertävä ja myöntää sen yhdistyksen hallitus. Pytty on jaettu ensikerran vuonna1985

VUOSI SAAJA VUOSI SAAJA VUOSI SAAJA VUOSI SAAJA
1985 Juhani Nirkkonen 1986 Jussi Koskinen 1987 Rainer Grannas 1988 Antti Koskinen
1989 Kari Ortio 1990 Pekka Raudaskoski 1991 Matti Silvennoinen 1992 Jari Saarinen
1993 Mauri Holmroos 1994 Seppo Arosalmi 1995 Timo Sinisalo 1996 Arto Friman
1997 ei jaettu 1998 Juha Repo 1999 Tero-Seppo Tuomela 2000 Markku Eivola
2001 ei jaettu 2002 ei jaettu 2003 Aulis Virtanen 2004 Raimo Sulonen
2005 Ismo Eronen 2006 Stefan Fonselius 2007 Antti Kaarto 2008 Pauli Luoma
2009 Pekka Artukka 2010 Jyrki Välimäki 2011 Markus Okko 2012 Aleksi Rantala
2013 Tom Rajalin 2014 Sakari Suominen 2015 Ville Bergström 2016 Kimmo Ojala
2017 Anssi Wallenius 2018   2015   2016  

KUNNIAJÄSENYYDET

VUOSI KUNNIAJÄSEN VUOSI KUNNIAPUHEENJOHTAJA
1980 Paavo Leino 2001 Pekka Raudaskoski
1992 Reino Karanko    

MUUT VUOSITTAISET HUOMIONOSOITUKSET

VUOSI KÖPIN MALJA KAUDEN TUOMARI KAUDEN TOIMITSIJA TPS:n PALKINTO TURUN NUORISOKIEKON PALKINTO
2000       Rami Pirttikoski  
2001       Petri Aarnio  
2002       Kimmo Ojala  
2003     Tom Rajalin Joni Eriksson  
2004   Ville Bergström Pentti Viloma Tero Anttalainen  
2005 Marko Ojala Tero Anttalainen Rauno Särös Tero Anttalainen Hannu Rantanen
2006 Joona Elonen Kimmo Ojala Pekka Artukka Pauli Luoma Jari V. Ojala
2007 Sami Jokinen Joonas Saha Sami Laaksonen Tero Anttalainen Kai Mannerlehto
2008 Johannes Iljanka Markus Hägerström Kari Koivu Kimmo Ojala Tomi Kivekäs
2009 Sami Jokinen Ville Aalto Markku Ruohomäki Tero Anttalainen Juha Savolainen
2010 Ville Aalto Stefan Fonselius Juhani Niemi Tero Anttalainen Jenni Jaatinen
2011 Juha Laine Joona Elonen Leeni Pellinen Tero Anttalainen  
2012 Ville Laurila Sakari Suominen Pekka Soon Tero Anttalainen Johannes Iljanka
2013 Markus Hägerström Juha Silvennoinen Jorma Lehtonen Tero Anttalainen Olivia Ruottu
2014 Janne Heiska Ali Berrebah Heikki Asikainen Janne Heiska Niklas Narvanmaa
2015 Niklas Narvanmaa Sami Jokinen Sari Sotarauta Niklas Narvanmaa Eetu Laine
2016 Oskari Isolauri Rasmus Alajärvi Laura Kuisma Niklas Narvanmaa Leevi Hietanen
2017 Jenni Jaatinen Valtteri Jumppanen Seppo Arosalmi   Joonas Sundman

TUJE:n ANSIOMERKIT

KULTAMERKKI
Yli 15 v yhdistyksen aktiivisessa toiminnassa mukana ollut sekä hallintoelimissä toiminut yhdistyksen jäsen, jolle aikaisemmin on myönnetty hopeamerkki.
Ansiomerkin myöntää yhdistyksen hallitus
HOPEAMERKKI
Yli 10 v. yhdistyksen aktiivisessa toiminnassa mukana ollut  tai yhdistyksen vapaajäsenyyden saanut yhdistyksen jäsen.
Ansiomerkin myöntää yhdistyksen hallitus
PRONSSIMERKKI
Kaikille yhdistyksen jäsenille tarkoitettu rintamerkki
1985
Rainer Grannas, Antti Koskinen, Jussi Koskinen, Juhani Nirkkonen, Kari Ortio, Raimo Sulonen
1990
Seppo Arosalmi, Pekka Raudaskoski, Jari Saarinen
1995
Rolf Andersson, Rauno Laine, Jouko Rihko, Matti Silvennoinen, Pertti Simonen
2000
Markku Eivola, Ismo Eronen, Ilkka Etelä, Arto Friman, Mauri Holmroos, Tom Holmroos, Reino Karanko, Juhani Niemi, Juha Repo, Markku Ruohomäki, Timo Sinisalo
2005
Jyrki Lehtovaara, Heikki Louhi, Jari Saarinen, Rauno Särös, Jyrki Välimäki
2010
Stefan Fonselius, Samuli Hietarinta, Antti Kaarto, Jari Koivunen, Juha Koskinen, Pauli Luoma, Markus Okko, Tero-Seppo Tuomela
2015
Pekka Artukka, Tom Rajalin, Aleksi Rantala
1985
Matti Anttonen, Seppo Arosalmi, Mauri Holmroos, Ilkka Hoviseppä, Reino Karanko, Heikki Louhi, Jouko Paavola, Pekka Raudaskoski, Jari Saarinen, Simon Salin, Rauno Särös, Rauno Vänttinen
1990
Rolf Andersson, Erkki Arola, Markku Eivola, Ilkka Etelä, Veli Hietarinta, Rauno Karlsson, Rauno Laine, Jouko Rihko, Jarkko Sarras, Matti Silvennoinen, Pertti Simonen, Timo Sinisalo, Arvo Tamminen, Kalevi Trast, Jouni Uotila
1995
Ismo Eronen, Arto Friman, Aarne Hanhinen, Tom Holmroos, Juha Koskinen, Jorma Lehtonen, Keijo Lehtonen, Juhani Niemi, Matti Randell, Juha Repo, Markku Ruohomäki,
2000
Päivi Ahonen, Pekka Ahopelto, Mika Heinonen, Timo Hellen, Jyri Holma, Mika Jalonen, Kari Koivu, Kari Koskinen, Mikko Lehtinen, Robert Lehtonen, Jyrki Lehtovaara, Jari Malmi, Juha Nummelin, Lassi Peltola, Kari Peltomaa, Tero Peltomaa, Risto Rike, Risto Rötkönen, Kalevi Salminen, Simo Uusikartano, Heikki Virtanen
2005
Jani Artukka, Petteri Brorström, Dino Casagrande, Stefan Fonselius, Jussi Hautanen, Samuli Hietarinta, Anu Hirvonen, Antti Kaarto, Timo Keto, Jari Koivunen, Mika Kultanen, Mari Lehtonen, Matti Leppänen, Pauli Luoma, Timo Malmikankare, Pasi Mustajärvi, Markus Okko, Ismo Päkkilä, Janne Rihko, Jarkko Rihko, Tero-Seppo Tuomela, Pentti Viloma, Aulis Virtanen
2010
Ville Aalto, Juha Alkio, Pekka Artukka, Thomas Fonselius, Marika Harju, Sami Laaksonen, Mika Leino, Marko Ojala, Antti Orelma, Tom Rajalin, Aleksi Rantala, Asse Saarinen, Juha Suoraniemi
2015
Jukka Airola, Tero Anttalainen, Ville Bergström, Joona Elonen, Johannes Iljanka, Sami Jokinen, Tomi Kivekäs, Katja Kotilainen, Jarno Kylä-Kaila, Seppo Luukkonen, Ari Mäkeläinen, Jari Ojala, Kimmo Ojala, Hannu Rantanen, Tarmo Salminen, Juha Savolainen, Rami Savolainen, Sakari Suominen, Kimmo Teitto, Anssi Wallenius

Suomen Jääkiekkoliiton ANSIOMERKIT

Hopeinen ansiomerkki
2010
 Antti Korte

Erotuomarin ansiomerkki
2010
Stefan Fonselius, Anu Hirvonen, Antti Kaarto, Pauli Luoma, Markus Okko, Antti Orelma, Aleksi Rantala, Tero-Seppo Tuomela, Jyrki Välimäki

  2015
Marko Ahlas, Juha Alkio, Mika Leino, Timo Malmikankare, Kimmo Männistö, Asse Saarinen, Juha Suoraniemi
Ottelutoimihenkilöiden ansiomerkit

Kultainen ansiomerkki
2010
Pentti Viloma

Ansiomerkki
2010
Pekka Artukka, Samuli Hietarinta, Matti Leppänen

2015
Ismo Eronen, Rauno Laine, Markku Ruohomäki, Timo Sinisalo, Jouni Uotila

2015
Tom Rajalin

Suomen Jääkiekkotuomarien liiton ANSIOLEVYKKEET
 

KULTAINEN ANSIOLEVYKE
Rainer Grannas,
Juhani Nirkkonen
HOPEINEN ANSIOLEVYKE
Seppo Arosalmi, Ilkka Etelä, Arto Friman, Mauri Holmroos, Antti Koskinen, Jussi Koskinen, Rauno Laine, Heikki Louhi, Pauli Luoma, Pekka Raudaskoski, Juha Repo, Matti Silvennoinen, Raimo Sulonen, Tero-Seppo Tuomela, 124-Jyrki Välimäki, 125-Rauno Särös, 126-Timo Sinisalo, 127-Jorma Lehtonen, 128-Ismo Eronen, 129-Markku Eivola, 130-Aarne Hanhinen, 131-Juhani Niemi, 132-Tom Rajalin, 133-Antti Korte,
155-Pertti Simonen, 156-markus Okko, 157-Antti Kaarto, 158-Kimmo Ojala, 159-Anssi Wallenius
PRONSSINEN ANSIOLEVYKE
Päivi Ahonen, Kari Koivu, Kari Koskinen, Jyrki Lehtovaara, Keijo Lehtonen, Jari Malmi, Lassi Peltola, Markku Ruohomäki, Jarkko Sarras,
Heikki Virtanen
Pekka Artukka, Ville Bergström, Stefan Fonselius, Aleksi Rantala

TUOMARITEHTÄVISSÄ KUNNOSTAUTUNEET

OLYMPIAKISAT
Päätuomari Antti Koskinen
Rami Savolainen
Anu Hirvonen
Linjatuomari Stefan Fonselius
MM-KISAT
Päätuomarit
Markku Eivola, Antti Koskinen, Anu Hirvonen, Rami Savolainen, Aleksi Rantala, Stefan Fonselius
Linjatuomarit
Panu Bruun, Dino Casagrande, Stefan Fonselius, Mauri Holmroos, Ilkka Hoviseppä, Harri Koskela, Mari Lehtonen, Antti Orelma, Sakari Suominen, Timo Sinkkonen, Juha Suoraniemi, Jouni Uotila
Rullakiekko
Stefan Fonselius, Samuli Hietarinta, Janne Isometsä, Antti Orelma, Juha Suoraniemi
KV-TAPAHTUMAT
Rolf Andersson, Petteri Broström, Stefan Fonselius, Thomas Fonselius, Rainer Grannas, Esa Hattara, Timo Heinonen, Markus Hägerström, Isto Ijäs, Janne Isometsä, Sami Jokinen, Jarkko Kaplin, Reino Karanko, Tuomas Karhu, Mika Kottonen, Tommi Lehtinen, Harry Malmborg, Antti Orelma, Kari Ortio, Aleksi Rantala, Juha Repo, Rauno Ruusunen, Nikolai Tjurin
LIIGATUOMARIT
Ville Aalto, Eero Alhomäki, Petteri Brorström, Panu Bruun, Ilkka Etelä, Veli Hietarinta, Markus Hägerström, Petri Juntunen, Jarkko Kaplin, Iikka Kiilunen, Mika Kottonen, Tommi Lehtinen, Kimmo Nermes, Marko Ojala, Antti Orelma, Pekka Paven, Petri Poutamo, Pekka Raudaskoski, Aleksi Rantala, Juha Repo, Jouko Rihko, Rauno Ruusunen, Joonas Saha, Rami Savolainen, Matti Silvennoinen, Raimo Sulonen, Sakari Suominen, Juha Suoraniemi,

TOIMITSIJATEHTÄVISSÄ KUNNOSTAUTUNEET

OLYMPIAKARSINNAT

2000
Pekka Artukka

MM-KISAT

1991
Seppo Arosalmi, Rainer Grannas, Juhani Nirkkonen

1997
Seppo Arosalmi, Rainer Grannas, Juhani Nirkkonen

2003
Seppo Arosalmi, Pekka Artukka, Rainer Grannas, Juhani Nirkkonen, Antti Korte, Rami Savolainen

2012-13
Antti Korte, Tom Rajalin, Jyrki Lehtovaara, Leeni Pellinen, Salla Heikkilä, Sari Sotarauta, Pauli Luoma
 
NUORTEN MM-KISAT

1984 - 85
Rainer Grannas, Seppo Arosalmi

1990
Rainer Grannas, Seppo Arosalmi

2016
Leeni Pellinen, Salla Heikkilä, Sari Sotarauta